Собаки знають, хто з людей себе погано почуває

Собака здатний робити вибір між людьми. Мавпи та домашні вихованці можуть надавати перевагу людині, яка надала допомогу іншому. Це може вказувати на наявність почуття моралі як у людей, так і тварин.


За результатами досліджень, діти віком одного року вже мають можливість судити людей за тим, як ті взаємодіють між собою. Це дає можливість припустити, що у дітей у такому ранньому віці є своя вроджена мораль, що передує тому, як взагалі вчать їх поводитися.

Психолог за порівняннями серед видів — Джеймс Андерсон, із Кіотського університету, разом із колегами вирішив розібратися, чи можуть інші види, тобто брати наші менші, проводити порівняльний аналіз серед поведінки людей.


Експеримент розпочався з мавп-капуцинів. Завдання полягало в тому, чи будуть тварини віддавати перевагу людині, яка допомагає іншим. Мавпи спостерігали за людиною, яка з великим зусиллям намагалася відкрити ємність з іграшкою всередині. Потім він передавав контейнер іншій людині, і той або відмовлявся, або допомагав. Після виконаних маніпуляцій люди пропонували капуцину їжу, спостерігаючи чию пропозицію він вибере.

У випадку, коли люди були корисні один для одного, мавпа робила вибір у бік або першої або другої людини. Але коли людина відмовляла допомоги іншому, то мавпа частіше віддавала перевагу борцю.


Ігри з м'ячем


Дослідники вирішили провести ще один експеримент серед капуцинів, наскільки ті вважають за краще вибирати бік справедливості. У цьому тесті двоє людей розпочинали гру з трьох м'ячів, після чого перший просив передати йому кулі другого. Другий віддавав.


Але після того, як другий просив повернути першого його м'ячі, той або відмовлявся, або віддавав. Після цього мавпам обидві людини пропонували їжу, спостерігаючи за їх вибором.

У разі коли перша людина віддавала м'ячі, тварина не виявляла переваг не до однієї зі сторін. Але коли перший, навпаки, не віддавав м'ячі, то мавпа найчастіше воліла другу людину — постраждалу сторону, на думку тварини.


Дослідники також провели експеримент серед собак, наскільки ті можуть надавати перевагу людям, які здатні допомогти їхньому господарю. Власник собаки намагався відкрити контейнер, після невдалих спроб передавав ємність одному із двох людей. Один із людей не реагував, а другий або допомагав, або відмовляв. Згодом саме ці люди, крім господаря, пропонували собаці їжу, і вихованець робив свій вибір.

Собака не мав певних переваг, у разі, коли перша людина допомагала їхньому власнику. Але найчастіше обирали пасивну людину, коли перший відмовляв у допомозі.


Відповідь - в емоціях


За результатами експериментів, Андерсон зробив висновки, що тварини в деяких випадках здатні проводити аналіз поведінки людей нарівні з немовлятами. Певну реакцію у тварин викликає момент, коли одна людина поводиться по відношенню до іншої антисоціально.

Франс де Валл з Університету Еморі, штат Джорджія, фахівець з вивчення приматів, вважає, що в дикій природі мавпи вдаються до подібних процесів, щоб визначитися з якими членами своєї групи можна взаємодіяти.


Собаки завдяки тривалій взаємодії з людиною стали значно чутливішими до людей. Це пов'язано і зі ставленням людини до собаки, а також відношенням людей один до одного, що показує проведений експеримент.